Problemy z sercem? Koniecznie zró” badania u kardiologa... - dbam o siebie

poradnia kardiologiczna cieszyn

Dlaczego warto iść na kardiologię?


W niniejszym tekście zastanowimy się nad tym, czy warto studiować kardiologię i dlaczego coraz więcej młodych potencjalnych lekarzy decyduje się właśnie na taką ścieżkę rozwoju. Kardiolog to jeden z najbardzie

Problemy z sercem? Koniecznie zró” badania u kardiologa... - dbam o siebie poradnia kardiologiczna cieszyn
j poważanych zawodów w branży medycyny. Znane i uznane nazwiska, jak na przykład profesor Religa i ich historia pokazuje, że w dziedzinie kardiologii do osiągnięcia jest bardzo, bardzo wiele. Każdy z zabiegów wykonywanych przez najbardziej doświadczonego kardiologa to prawdziwe wyzwanie, którego efekty mogą uratować komuś życie. Innym aspektem przemawiającym za pójściem na kardiologię są zarobki, które z roku na rok rosną.



Najstarszymi lekami działającymi na serce są

Kardiologia (z gr. "καρδιά" – serce, "λόγος" – nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.


W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym. Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering. W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Pierwszą sztuczną zastawkę serca wszczepiono w

9 września 1896 roku niemiecki chirurg Ludwig Rehn przeprowadził pierwszą operację serca. Wówczas daleko posunięte były eksperymenty na zwierzętach, które wykazały, że mięsień serca jest zdolny do regeneracji. Pierwszą operację na otwartym sercu wykonał w 1952 roku amerykański chirurg F. John Lewis. Pierwszą sztuczną zastawkę serca wszczepiono w 1961 roku i dokonali tego amerykańscy lekarze, Albert Starr i Lowell Edwardsa. W 1980 roku na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w leczeniu zaburzeń rytmu zagrażających nagłym zgonem sercowym po raz pierwszy zastosowano wewnętrzny defibrylator.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog